Workshop for Applied Nuclear Data Activities (WANDA 2023)

from Monday, 27 February 2023 (08:00) to Thursday, 2 March 2023 (17:00)
Crowne Plaza Crystal City (Arlington Ballroom 1 & 2)

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
27 Feb 2023
28 Feb 2023
1 Mar 2023
2 Mar 2023
AM
08:00
Plenary -Dr Bruce Pierson (Pacific Northwest National Laboratory) Dr Amy Lovell (Los Alamos National Laboratory) (until 12:00) (Arlington Ballroom 1 & 2)
08:00
Session II -Dr Jason Harke (Lawrence Livermore National Laboratory) Dr Sebastian Schunert (Idaho National Laboratory) (until 12:00) (Arlington Ballroom 1 & 2)
08:00 Welcome/Introduction - Dr Sebastian Schunert (Idaho National Laboratory) Dr Jason Harke (Lawrence Livermore National Laboratory)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
08:15 Overview of LWR and Advanced Reactor Fuel Forms   (Arlington Ballroom 1 & 2)
08:45 Importance and Needs for Fission Product Yields in Neutronics and Regulatory Analysis for Nuclear Reactors - Dr Jesse Brown (Oak Ridge National Laboratory)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
09:00 Importance and Needs for Fission Product Yields in Molten Salt Reactor Chemistry and Corrosion Modeling - Dr Mauricio Tano (Idaho National Laboratory)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
09:15 Importance and Needs for Fission Product Yields in Nuclear Reactor Severe Accident and Mechanistic Source Term Modeling - Dr David Luxat (Sandia National Laboratory)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
09:30 Importance and Needs for FPY for fluid properties in MSRs - Dr Theodore Bessman (Univ. South Carolina)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
09:45 How can integral benchmarks benefit fission product data via data calibration - Dr Catherine Percher (Lawrence Livermore National Laboratory)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
10:00 Break   (Arlington Ballroom 1 & 2)
10:20 Covariance requirements in SCALE and effects for NRC - Dr Will Weiselquist (Oak Ridge National Laboratory)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
10:35 Fission yield and neutron observables from complete nuclear reaction calculations - Dr Arjan Koning (IAEA)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
10:50 TBD - Dr Vivian Dimitriouw (IAEA)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
11:05 Discussion   (Arlington Ballroom 1 & 2)
08:00
Session IV -Dr Andrew Voyles Dr Etienne Vermeulen (Los Alamos National Laboratory) (until 12:00) (Arlington Ballroom 1 & 2)
08:00 Session Introduction - Dr Etienne Vermeulen (Los Alamos National Laboratory) Dr Andrew Voyles (Lawrence Berkeley Laboratory)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
08:10 The TREND Effort & Data Needs for BNL - Dr Dimitri Medvedev (Brookhaven National Laboratory)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
08:30 An ATLAS/GammaSphere Campaign to Measure Fusion-Evaporation Residue Distributions and Excitation Functions - Dr Amy Renne (Argonne National Laboratory)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
08:45 An instrument for experimentally measuring Auger-Meitner emitters’ electron multiplicities and energy spectra - Dr Patrick Stollenwerk (Argonne National Laboratory)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
09:00 Data Needs & Capabilities for LANL - Dr Jonathan Morrell (Los Alamos National Laboratory)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
09:20 Data Needs & Capabilities for Berkeley - Dr Lee Bernstein (Lawrence Berkeley Laboratory/UC Berkeley)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
09:40 Data Needs & Capabilities for Auger Electron Emitters - Dr Roger Howell (Rutgers)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
10:00 Data Needs & Capabilities for UW: (a,x) and (d,x) Production Capabilities - Dr Eric Dorman (University of Washington)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
10:20 Data Needs & Capabilities for UAB - Dr Suzi Lapi (UAB)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
10:40 Data Needs & Capabilities for TAMU: Capabilities for 149Tb production - Dr Alan McIntosh (Texas A&M University)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
11:00 Open Floor Discussion   (Arlington Ballroom 1 & 2)
08:00
Session VI (until 12:00) (Arlington Ballroom 1 & 2)
PM
12:00
Monday Lunch (until 13:00) (Arlington Ballroom 1 & 2)
13:00
Session I -Dr Gencho Rusev (Los Alamos National Laboratory) Dr Stephanie Lyons (Pacific Northwest National Laboratory) (until 17:00) (Arlington Ballroom 1 & 2)
12:00
Tuesday Lunch (until 13:00) (Arlington Ballroom 1 & 2)
13:00
Session III -Dr Jason Harke (Lawrence Livermore National Laboratory) Dr Sebastian Schunert (Idaho National Laboratory) (until 17:00) (Arlington Ballroom 1 & 2)
13:00 FPY needs and requirements for librairies - Dr Alejandro Sonzogni (National Nuclear Data Center (BNL))   (Arlington Ballroom 1 & 2)
13:15 LANL FPY theory/evaluation - Dr Tosihiko Kawano (Los Alamos National Laboratory)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
13:30 Microscopic fission models: State of the art and future opportunities - Dr Nichlas Schunck (Lawrence Livermore National Laboratory)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
13:45 FREYA and Fission Yields - Dr Romano Vogt (Lawrence Livermore National Laboratory)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
14:00 FPY measurements at TUNL - Dr Matthew Gooden (Los Alamos National Laboratory)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
14:15 TUNL - photo fission - Dr Calvin Howell (Duke University)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
14:30 FPY Beta-gamma branching ratios - Dr Kay McCubbion (Lawrence Livermore National Laboratory)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
14:45 CARIBU update and capability - Dr Guy Savard (Argonne National Laboratory)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
15:00 Break   (Arlington Ballroom 1 & 2)
15:15 ANL neutrino reactor anomaly - TBD   (Arlington Ballroom 1 & 2)
15:30 SLFPY measurements at NCERC - Dr Yonatan Mishnayot (Lawrence Livermore National Laboratory)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
15:45 Cumulative FPY measurements at NCERC / Chlorine - Dr Gencho Rusev (Los Alamos National Laboratory) Dr Tommy Cisnero (TerraPower)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
16:00 Discussion   (Arlington Ballroom 1 & 2)
12:00
Wednesday Lunch (until 13:00) (Arlington Ballroom 1 & 2)
13:00
Session V -Dr Nathan Gibson (Los Alamos National Laboratory) Dr Libby Mccutchan (Brookhaven National Laboratory) (until 17:30) (Arlington Ballroom 1 & 2)
13:00 Overview of Nuclear Data Processing - Dr Nathan Gibson (Los Alamos National Laboratory)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
13:15 NJOY - Dr Wim Haeck (Los Alamos National Laboratory)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
13:20 FUDGE - Dr Caleb Mattoon (Lawrence Livermore National Laboratory)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
13:25 AMPX - Dr Jesse Brown (Oak Ridge National Laboratory)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
13:30 NDEX - Dr Jason Thompson (US Naval Nuclear Propulsion Program)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
13:35 Advanced Computing Architectures - Dr Paul Romano (Argonne National Laboratory)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
13:50 Depletion Data - Dr Jordan McDonnell (Oak Ridge National Laboratory)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
14:05 Energy Deposition - Dr Jason Thompson (US Naval Nuclear Propulsion Program)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
14:20 Covariances and Uncertainty Propagation - Dr Kyle Wendt (Lawrence Livermore National Laboratory)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
14:35 Discussion - Dr Nathan Gibson (Los Alamos National Laboratory)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
14:55 Break   (Arlington Ballroom 1 & 2)
15:15 Overview of US Data Preservation - Dr Jin Wu (BNL)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
15:30 openNP - Dr Adrien Matta (Ganil)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
16:00 ESCAPE Data Lake - Dr Xaiver Espinal (CERN)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
16:30 Case study from LANL facility - Dr Matt Devlin (LANL)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
16:50 Discussion - Dr Libby McCutchan (BNL)   (Arlington Ballroom 1 & 2)
17:00
Reception (until 19:00) (Arlington Ballroom 1 & 2)
12:00
Thursday Lunch (until 13:00) (Arlington Ballroom 1 & 2)
13:00
Final Session (until 17:00) (Arlington Ballroom 1 & 2)